e-ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΠΟΥΔΩΝ ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2019-20  


 

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΠΟΥΔΩΝ ΤΜΗΜΑΤΟΣ 2019-2020

 

ΕΞΑΜΗΝΑ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ ΠΡΟΠΤΥΧΙΑΚΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ 
Α'  ΕΞΑΜΗΝΟ
Β'  ΕΞΑΜΗΝΟ
Γ'  ΕΞΑΜΗΝΟ
Δ'  ΕΞΑΜΗΝΟ
Ε'  ΕΞΑΜΗΝΟ
ΣΤ'  ΕΞΑΜΗΝΟ
Ζ'  ΕΞΑΜΗΝΟ
Η'  ΕΞΑΜΗΝΟ

 

Το Πρόγραμμα Σπουδών του Τμήματος προσφέρει στους φοιτητές όλων των εξαμήνων  Εξειδικευμένα Μαθήματα Αγγλικής Γλώσσας   και  Πρακτική Άσκηση.

 


Α'  ΕΞΑΜΗΝΟ

ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ - ΔΙΔΑΚΤΙΚΕΣ ΜΟΝΑΔΕΣ (ΩΡΕΣ): 4

Πατώντας στα μαθήματα μπορείτε να δείτε την περιγραφή τους

 

 

8001

 

 

 

Εισαγωγή στην Περιφερειακή Επιστήμη

 

Αναπληρωτής Καθηγητής Β. Τσέλιος

 

 

8003

 

Εισαγωγή στην Πολιτική Οικονομία Ι

 

Επίκουρη Καθηγήτρια Ι. Κεραμίδου

 

 

 8004

 

 

Στατιστική Ι

 

Επίκουρος Καθηγητής Γρ. Σιουρούνης 

 

 

8005

 

Μαθηματικά Ι

 

Καθηγητής Α. Τασόπουλος

Επίκουρος Καθηγητής Α. Μιμής

 

 

8006

 

Εισαγωγή στα Πληροφοριακά Συστήματα

 

Καθηγητής Α. Τασόπουλος

ΕΔΙΠ Δ. Καντιάνης

Aρχή της σελίδας

 


 

Β'  ΕΞΑΜΗΝΟ

ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ - ΔΙΔΑΚΤΙΚΕΣ ΜΟΝΑΔΕΣ (ΩΡΕΣ): 4

Πατώντας στα μαθήματα μπορείτε να δείτε την περιγραφή τους

 

 

80011

 

Οικονομική των Επιχειρήσεων και Λογιστική

 

Αναπληρωτής Καθηγητής Κ. Λιάπης

 

 

 80012

 

 

Στατιστική ΙΙ

 

Αναπληρωτής Καθηγητής Στ. Ντεγιαννάκης

Συμμετοχή: Κ. Γιαννόπουλος, Π. Δελής (Π.Δ. 407/80) 

 

 

80109

 

 

 

Μαθηματικά ΙΙ

 

Καθηγητής Α. Τασόπουλος

Επίκουρος Καθηγητής Α. Μιμής

 

 

80110

 

 

 

Οικονομική και Αστική Γεωγραφία

 

Καθηγήτρια O. Γιώτη-Παπαδάκη

Επίκουρος Καθηγητής Βασ. Αυδίκος 

 

 

 80111

 

 

Εισαγωγή στην Πολιτική Οικονομία ΙΙ

 

Επίκουρη Καθηγήτρια Ι. Κεραμίδου

Aρχή της σελίδας

 


 

Γ'  ΕΞΑΜΗΝΟ

ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ - ΔΙΔΑΚΤΙΚΕΣ ΜΟΝΑΔΕΣ (ΩΡΕΣ): 4

Πατώντας στα μαθήματα μπορείτε να δείτε την περιγραφή τους

 

 

 

8013

 

 

 

Ανάλυση Τόπου Εγκατάστασης

 

Καθηγητής Αντ. Ροβολής 

Καθηγήτρια Αντ. Λυμπεράκη

 

 

8014

 

Χωροταξία - Χωρικός Σχεδιασμός

 

Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Σ.-Σ. Κυβέλου-Χιωτίνη

 

 

 

8009

 

Μικροοικονομική Θεωρία Ι

 

Καθηγητής Θ. Παλάσκας

Αναπληρωτής Καθηγητής Χ. Στοφόρος

Επίκουρη Καθηγήτρια Αν. Ψειρίδου

 

 

8010

 

Μακροοικονομική Θεωρία & Πολιτική Ι

 

Επίκουρος Καθηγητής Γρ. Σιουρούνης

Ομ. Καθηγητής Σ.-Ε. Λώλος 

 

 

8008

 

Θεσμικό Πλαίσιο Περιφερειακής Ανάπτυξης

 

Επίκουρη Καθηγήτρια  Β. Δεληθέου

Συμμετοχή: Ελ. Ποδηματάς 

 

Aρχή της σελίδας

 


 

Δ'  ΕΞΑΜΗΝΟ

ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ - ΔΙΔΑΚΤΙΚΕΣ ΜΟΝΑΔΕΣ (ΩΡΕΣ): 4

Πατώντας στα μαθήματα μπορείτε να δείτε την περιγραφή τους

 

 

80075

 

Μικροοικονομική Θεωρία ΙΙ

 

Αναπληρωτής Καθηγητής Χ. Στοφόρος

Επίκουρη Καθηγήτρια Αν. Ψειρίδου

 

 

80020

 

Οικονομική Αστικών Κέντρων

 

Καθηγητής Α. Ροβολής

 

 

80021

 

Δημόσια Οικονομική: Οικονομικές Λειτουργίες του Κράτους

 

Επίκουρη Καθηγήτρια Ι. Κεραμίδου

 

 

80112

 

Μακροοικονομική Θεωρία και Πολιτική ΙΙ

 

Επίκουρος Καθηγητής Γρ. Σιουρούνης

 

 

80032

 

Ποσοτικές Μέθοδοι Οικονομικής Ανάλυσης

 

Καθηγητής Θ. Παλάσκας

Αναπληρωτής Καθηγητής Χ. Στοφόρος

Aρχή της σελίδας

  


 

Ε'  ΕΞΑΜΗΝΟ

ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ - ΔΙΔΑΚΤΙΚΕΣ ΜΟΝΑΔΕΣ (ΩΡΕΣ): 4

Πατώντας στα μαθήματα μπορείτε να δείτε την περιγραφή τους

 

 

8029

 

Μέθοδοι Περιφερειακής Ανάλυσης

 

Επίκουρος Καθηγητής Aν. Καραγάνης

Συμμετοχή: Π. Νικολόπουλος

 

 

 

8034

 

Οικονομική της Εργασίας

 

Επίκουρη Καθηγήτρια Ι. Κεραμίδου

 

Ανάθεση απο το πρόγραμμα ΕΣΠΑ

 

 

80114

 

Νομισματική & Πιστωτική Θεωρία & Πολιτική

 

Αναπληρωτής Καθηγητής Στ. Ντεγιαννάκης

Επίκουρος Καθηγητής Γρ. Σιουρούνης

Συμμετοχή: Κ. Γιαννόπουλος, Π. Δελής

 

 

8018

 

Οικονομετρία Ι

 

Επίκουρος Καθηγητής Aν. Kαραγάνης

Λέκτορας Β. Αρακελιάν

Συμμετοχή: Αντ. Τασούλης, Β. Βλαχοστέριου

ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΑ (Επιλογή 1) - ΔΙΔΑΚΤΙΚΕΣ ΜΟΝΑΔΕΣ (ΩΡΕΣ): 4

Πατώντας στα μαθήματα μπορείτε να δείτε την περιγραφή τους

 

 

8036

 

Οικονομικό Δίκαιο

 

Καθηγητής  Β. Δούβλης

 

 

8026

 

Εφαρμοσμένη Στατιστική

 

Αναπληρωτής Καθηγητής Στ. Ντεγιαννάκης

Συμμετοχή: Π. Δελής (ΕΣΠΑ)

 

 

8083

 

Εισαγωγή στην Επιστήμη του Περιβάλλοντος

 

Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Στ.-Σ. Κυβέλου-Χιωτίνη

ΕΔΙΠ Δ. Ιεραπετρίτης

 

Δεν θα διδαχθεί για το ακαδ. έτος 2019-20

 

 

8079

 

Γενική Λογιστική

 

Αναπληρωτής Καθηγητής Κ. Λιάπης

Συμμετοχή: Δ. Ντέρτσου

 

 

8062

 

Πολιτικές Συνοχής της Ε.Ε

 

Καθηγήτρια Όλγα Γιώτη-Παπαδάκη

Συμμετοχή: Α. Παραλής

 

 

 

80115

 

Τοπική Ανάπτυξη: Θεωρία & Πολιτική

 

Επίκουρη Καθηγήτρια Β. Δεληθέου

Συμμετοχή: Α. Μπεντενιώτης

 

 

80101

 

 

Γεωγραφικά Συστήματα Πληροφοριών και Περιφερειακή Ανάλυση

 

Επίκουρος Καθηγητής Α. Μιμής

 

 

8024

 

Οικονομική Ιστορία των Πόλεων και των Περιφεριών

 

Δεν θα διδαχθεί για το ακαδ. έτος 2019-20

 

 

80142

 

Θαλάσσιος Χωροταξικός Σχεδιασμός

 

Καθηγήτρια Όλγα Γιώτη-Παπαδάκη

Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Στ.-Σ. Κυβέλου-Χιωτίνη

ΕΔΙΠ Δ. Ιεραπετρίτης

Aρχή της σελίδας

 


 

ΣΤ'  ΕΞΑΜΗΝΟ

ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ - ΔΙΔΑΚΤΙΚΕΣ ΜΟΝΑΔΕΣ (ΩΡΕΣ): 4

Πατώντας στα μαθήματα μπορείτε να δείτε την περιγραφή τους

 

 

80040

 

Περιφερειακή Οικονομική Ανάλυση

 

Καθηγητής Ι. Ψυχάρης 

Αναπληρωτής Καθηγητής Β. Τσέλιος

Συμμετοχή: Π. Πανταζής

 

 

80041

 

Οικονομική & Πολιτική Περιβάλλοντος

 

Καθηγητής  Κ. Μπίθας

 

 

8031

 

Δημοσιονομική Θεωρία και Πολιτική Ι

 

Καθηγητής Θ. Παλάσκας

Αναπληρωτής Καθηγητής Χ. Στοφόρος

Επίκουρη Καθηγήτρια Αν. Ψειρίδου

 

Ανάθεση από το πρόγραμμα ΕΣΠΑ

 

 

8017

 

Οικονομική Ανάπτυξη

 

Αναπληρωτής Καθηγητής Χρ. Στοφόρος

ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΑ (Επιλογή 1) - ΔΙΔΑΚΤΙΚΕΣ ΜΟΝΑΔΕΣ (ΩΡΕΣ): 4

Πατώντας στα μαθήματα μπορείτε να δείτε την περιγραφή τους

 

 

 

8038

 

Πρότυπα Χωροθέτησης Παραγωγικών Δραστηριοτήτων

 

ΕΔΙΠ Δ. Καντιάνης

Συμμετοχή: Π. Νικολόπουλος

 

 

 

8092

 

Λειτουργία Εμπορικών Εταιρειών

 

Καθηγητής Β. Δούβλης

 

Δεν θα διδαχθεί για το ακαδ. έτος 2019-20

 

 

 

80116

 

Μικροοικονομική Ανάλυση

 

Καθηγητής Θ. Παλάσκας

Αναπληρωτής Καθηγητής Χρ. Στοφόρος

 

Ανάθεση απο το πρόγραμμα ΕΣΠΑ 

 

 

 

80129

 

Τραπεζικές Χρηματοδοτήσεις
 

Καθηγητής Β. Δούβλης

  

 

8093

 

Ειδικά Θέματα της Οικονομικής της Εργασίας

 

Δεν θα διδαχθεί για το ακαδ. έτος 2019-20

 

 

 80100

 

Χωρικός Σχεδιασμός & Βιώσιμη Ανάπτυξη: Πολιτικές, Μέθοδοι & Εργαλεία

 

Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Στ.-Σ. Κυβέλου-Χιωτίνη

Συμμετοχή: Ε. Γιαννοπούλου, Ε. Μπαριανάκη

 

 

 80107

 
Οικονομική Θεωρία από τη σκοπιά του φύλου: Γυναίκες, Οικονομική Θεωρία & Πολιτικές
 

 

Καθηγήτρια Αντ. Λυμπεράκη

 

80136

Erasmus+

 

Contemporary issues in local and region development
 

Yannis Psycharis, Antonios Rovolis, V. Tselios

 

80141

 

Δημόσιο Λογιστικό

 

Αναπληρωτής Καθηγητής Κ. Λιάπης

Aρχή της σελίδας

 


 

Ζ'  ΕΞΑΜΗΝΟ

ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ - ΔΙΔΑΚΤΙΚΕΣ ΜΟΝΑΔΕΣ (ΩΡΕΣ): 4

Πατώντας στα μαθήματα μπορείτε να δείτε την περιγραφή τους

 

 

8019

 

Περιφερειακή Οικονομική Πολιτική

 

Καθηγητής Ι. Ψυχάρης

Αναπληρωτής Καθηγητής Ηλ. Πλασκοβίτης

Συμμετοχή: Δ. Αθανασόπουλος

 

 

8022

 

Οικονομική Μεγέθυνση

 

Καθηγητής Θ. Παλάσκας

Αναπληρωτής Καθηγητής Χρ. Στοφόρος (Π.Δ. 407/80)

 

 

8030

 

Οικονομική Ανάλυση και Πολιτική Μεταφορών

 

Καθηγητής Κ. Μπίθας

Καθηγητής Αντ. Ροβολής

ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΑ (Επιλογή 2) - ΔΙΔΑΚΤΙΚΕΣ ΜΟΝΑΔΕΣ (ΩΡΕΣ): 4

Πατώντας στα μαθήματα μπορείτε να δείτε την περιγραφή τους

 

 

8042

 

Δημοσιονομική Θεωρία & Πολιτική ΙΙ

 

Καθηγητής Θ. Παλάσκας

Αναπληρωτής Καθηγητής Χ. Στοφόρος

Επίκουρη Καθηγήτρια Αν. Ψειρίδου

 

Ανάθεση από πρόγραμμα ΕΣΠΑ

 

 

8051

 

Πολεοδομική Οικιστική Ανάπτυξη & Πολιτική

 

Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Στ.-Σ. Κυβέλου-Χιωτίνη

Συμμετοχή: Ν. Μαραβά

 

 

8082

 

Οικονομική Περιβάλλοντος, Φυσικών Πόρων, Βιώσιμης Ανάπτυξης

 

Καθηγητής  Κ. Μπίθας

 

Ανάθεση από το πρόγραμμα ΕΣΠΑ

 

 

8060

 

Κεφαλαιαγορά-Χρηματαγορά

 

Επίκουρος Καθηγητής Αν. Καραγάνης 

Συμμετοχή: Β. Βλαχοστέργιου, Π. Πετρής

 

 

8084

 

Περιφερειακή Ανάπτυξη και Υποδομές

 

Καθηγητής Ι. Ψυχάρης

ΕΔΙΠ Δ. Καντιάνης 

 

 

8076

 

Σχολές Οικονομικής Σκέψης Ι

 

Επίκουρη Καθηγήτρια Ι. Κεραμίδου

 

 

8052

 

Πολιτιστική Ανάπτυξη & Πολιτική

 

Επίκουρος Καθηγητής Βασ. Αυδίκος

Συμμετοχή: Ελ. Κωστοπούλου

 

 

8053

 

Βιομηχανική Οικονομική & Πολιτική

 

Καθηγητής Θεοδ. Παλάσκας

 

Ανάθεση από το πρόγραμμα ΕΣΠΑ

 

 

8096

 

Διοικητική Λογιστική και Λογιστική Εταιριών

 

Αναπληρωτής Καθηγητής  Κ. Λιάπης

Συμμετοχή: Π. Πάτσης, Σ. Τρίγκας

 

 

80117

 

Η Ταυτότητα των Ελληνικών & Ευρωπαικών Περιφερειών

 

ΕΔΙΠ Δ. Ιεραπετρίτης

 

 

80118

 

Οικονομική Ακίνητης Περιουσίας

 

Καθηγητής Α. Ροβολής

Επίκουρος Καθηγητής Αν. Καραγάνης

ΕΔΙΠ Δ. Καντιάνης

 

 

80119

 

Χωρική και Εφαρμοσμένη Οικονομετρία

 

Επίκουρος Καθηγητής Αν. Καραγάνης

 

 

8073

 

Θεωρίες Απασχόλησης και Ανεργίας

 

Δεν θα διδαχθεί για το ακαδ. έτος 2019-20

 

80137

Erasmus+

 

Topics in econometrics

 

Veni Arakelian

Aρχή της σελίδας

 


 

Η'  ΕΞΑΜΗΝΟ

ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ - ΔΙΔΑΚΤΙΚΕΣ ΜΟΝΑΔΕΣ (ΩΡΕΣ): 4

Πατώντας στα μαθήματα μπορείτε να δείτε την περιγραφή τους

 

 

8043

 

Διεθνής Οικονομική

 

Επίκουρη Καθηγήτρια Αν. Ψειρίδου

Συμμετοχή: Ι. Κωστόπουλος 

 

 

8063

 

Περιφερειακός Προγραμματισμός

 

Επίκουρος Καθηγητής Βασ. Αυδίκος

ΕΔΙΠ Δ. Καντιάνης

Συμμετοχή: Ελ. Κωστοπούλου

8069

 

Οικονομικοί Θεσμοί & Πολιτικές της Ε.Ε.

 

Καθηγήτρια Ολ. Γιώτη-Παπαδάκη

Συμμετοχή: Α. Πολίτης

 

ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΑ (Επιλογή 2) - ΔΙΔΑΚΤΙΚΕΣ ΜΟΝΑΔΕΣ (ΩΡΕΣ): 4

Πατώντας στα μαθήματα μπορείτε να δείτε την περιγραφή τους

 

 

8061

 

Αξιολόγηση Περιφερειακών Προγραμμάτων

 

Αναπληρωτής Καθηγητής Ηλ. Πλασκοβίτης

ΕΔΙΠ Δ. Ιεραπετρίτης 

 

 

8064

 

Ελληνική Οικονομία

 

Επίκουρος Καθηγητής Γρ. Σιουρούνης

 

 

8065

 

Οικονομική & Κοινωνική Πολιτική

 

Αναπληρωτής Καθηγητής Χρ. Στοφόρος

 

Ανάθεση διδασκαλίας από το πρόγραμμα ΕΣΠΑ

 

 

8067

 

Πολιτική Γης και Κατοικίας

 

Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Στ.-Σ. Κυβέλου-Χιωτίνη

Επίκουρη Καθηγήτρια Β. Δεληθέου

Συμμετοχή: Αν. Καλαφάτης 

 

 

8074

 

Πληροφορική και Οικονομία

 

Λέκτορας Β. Αρακελιάν

 

 

8071

 

Τουριστική Ανάπτυξη

 

Ανάθεση διδασκαλίας από το πρόγραμμα ΕΣΠΑ

 

 

80106

 

Πολιτικές Απασχόλησης και Μέθοδοι Αξιολόγησης

 

Ανάθεση διδασκαλίας από το πρόγραμμα ΕΣΠΑ

 

 

80128

 

Οικονομικά της Τοπικής Αυτοδιοίκησης

 

Καθηγητής Ι. Ψυχάρης

Συμμετοχή: Γ. Αργυρίου

 

 

8081

 

Περιβαλλοντική Ιστορία και Πολιτική

 

Ανάθεση διδασκαλίας από το πρόγραμμα ΕΣΠΑ

 

 

8098

 

Σχεδιασμός & Διοίκηση Έργου

 

Επίκουρος Καθηγητής Αν. Καραγάνης

ΕΔΙΠ Δ. Καντιάνης

Συμμετοχή: Αντ. Τασούλης 

 

 

80122

 

Αξιολόγηση Ιδιωτικών & Δημόσιων Επενδύσεων

 

Επίκουρη Καθηγήτρια Β. Δεληθέου

Συμμετοχή: Ελ. Ποδηματάς, Γ. Παπασταματίου

 

 

80123

 

Οικονομετρία ΙΙ

 

Λέκτορας Β. Αρακελιάν

 

 

80124

 

Παγκοσμιοποίηση

 

Καθηγήτρια Αντ. Λυμπεράκη

Aρχή της σελίδας

 

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΩΝ ΓΝΩΣΕΩΝ ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ. ΠΡΟΣΦΕΡΟΝΤΑΙ ΣΤΟΥΣ ΦΟΙΤΗΤΕΣ

ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΞΑΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΤΟΥ ΠΜΣ.

 

 

800130

 

Οικονομική Ορολογία στα Αγγλικά Ι

 

Χ. Στέφανσον

 

800132

 

Σύνταξη Περιλήψεων και Επιστημονικών Εργασιών στα Αγγλικά

 

Χ. Στέφανσον

 

800131

Οικονομική Ορολογία στα Αγγλικά ΙΙ

 

Χ. Στέφανσον

 

800133

Παρουσίαση Οικονομικών Θεμάτων στα Αγγλικά (Τεχνικές Παρουσιάσεων)

 

Χ. Στέφανσον

ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΕΙΣ (αφορά τους φοιτητές εισαγωγής 2009 και πριν) :

  1. Οι φοιτητές που οφείλουν το μάθημα “Αστική Γεωγραφία” (Κ.Μ 8002) του Α΄ Εξαμήνου ή το μάθημα “Οικονομική Γεωγραφία” (Κ.Μ. 8007) του Β΄ εξαμήνου, επιλέγουν το μάθημα “Οικονομική και Αστική Γεωγραφία” (Κ.Μ. 80110) Β΄ Εξαμήνου. Εάν οφείλουν και τα δύο μαθήματα, δηλαδή (Κ.Μ. 8002 και 8007) επιλέγουν το μάθημα “Οικονομική και Αστική Γεωγραφία” (Κ.Μ. 80110) του Β' εξαμήνου καθώς επίσης και ένα (1) μάθημα επιλογής χειμερινού εξαμήνου.
  2. Οι φοιτητές που οφείλουν το μάθημα “Εισαγωγή στην Πληροφορική” (Κ.Μ 8006) του Β΄ Εξαμήνου θα το επιλέξουν ως οφειλόμενο του του Α΄ Εξαμήνου.
  3. Οι φοιτητές που οφείλουν το μάθημα “Θεσμικό Πλαίσιο Περιφερειακής Ανάπτυξης” (Κ.Μ 8008) του Α΄ Εξαμήνου θα το επιλέξουν ως οφειλόμενο του Γ΄ Εξαμήνου.
  4. Οι φοιτητές που οφείλουν τα μαθήματα “Μικροοικονομική Θεωρία Ι” (Κ.Μ 8009) και “Μακροοικονομική Θεωρία” (Κ.Μ80010) του Β΄ Εξαμήνου, θα τα επιλέξουν ως οφειλόμενα του Γ΄ Εξαμήνου.
  5. Οι φοιτητές που οφείλουν τα μαθήματα “Ποσοτικές Μέθοδοι Οικονομικής Ανάλυσης” (Κ.Μ. 80032) και “Μικροοικονομικήθεωρία ΙΙ” (Κ.Μ. 80075) του Γ΄ εξαμήνου, θα τα επιλέξουν ως οφειλόμενα του Δ΄ εξαμήνου.
  6. Οι φοιτητές που οφείλουν το μάθημα “Οικονομική Ανάπτυξη Ι” (Κ.Μ. 8017) θα το επιλέξουν ως οφειλόμενο υποχρεωτικά του  Στ΄ και το  “Οικονομική της εργασίας” (Κ.Μ. 8034) του Γ΄ εξαμήνου, θα το επιλέξουν ως οφειλόμενο υποχρεωτικό του Ε' εξάμηνου.
  7. Οι φοιτητές που οφείλουν το μάθημα Οικονομική Ανάπτυξη ΙΙ” (Κ.Μ. 8022) θα το επιλέξουν ως οφειλόμενο υποχρεωτικό του Ζ΄ εξαμήνου, με Κ.Μ. 8022 και τίτλο “Οικονομική Μεγέθυνση”.
  8. Οι φοιτητές που οφείλουν το μάθημα “Περιφερειακή Οικονομική Πολιτική” (Κ.Μ. 8019) θα το επιλέξουν ως οφειλόμενο υποχρεωτικό  του Ζ΄ εξαμήνου.  
  9. Οι φοιτητές που οφείλουν το μάθημα “Πολιτική Μεταφορών” (Κ.Μ. 8030) του Ε' Εξαμήνου θα το επιλέξουν ως υποχρεωτικό του Ζ' Εξαμήνου.
  10. Οι φοιτητές που οφείλουν το μάθημα “Δημοσιονομική Θεωρία και Πολιτική Ι” (Κ.Μ. 8031) του Ε' Εξαμήνου θα το επιλέξουν ως υποχρεωτικό του ΣΤ΄ εξαμήνου.
  11. Οι φοιτητές που οφείλουν το μάθημα Δημοσιονομική Θεωρία και Πολιτική ΙΙ” (Κ.Μ. 8042) θα το επιλέξουν ως υποχρεωτικό επιλογής του Ζ΄ Εξαμήνου.
  12. Οι φοιτητές που οφείλουν το μάθημα “Περιφερειακή Πολιτική Ευρωπαϊκής Ένωσης” (Κ.Μ.8062) του Η' Εξαμήνου, θα επιλέξουν ως οφειλόμενο υποχρεωτικό, το επιλογής  μάθημα του Ε' Εξαμήνου, με τίτλο “Πολιτικές Συνοχής της Ε.Ε.” (Κ.Μ.8062 ).          
  13. Οι φοιτητές που οφείλουν το μάθημα “Πολεοδομική Οικιστική Ανάπτυξη και Πολιτική” (Κ.Μ.8051) θα το επιλέξουν ως υποχρεωτικό επιλογής του Ζ' Εξαμήνου.
  14. Οι φοιτητές που οφείλουν το μάθημα “Πολιτιστική Ανάπτυξη και Πολιτική” (Κ.Μ.8052) θα το επιλέξουν ως υποχρεωτικό επιλογής του Ζ' Εξαμήνου.
  15. Οι φοιτητές που οφείλουν το μάθημα “Βιομηχανική Οικονομική και Πολιτική” (Κ.Μ.8053) θα το επιλέξουν ως υποχρεωτικό επιλογής του Ζ' Εξαμήνου.
  16. Οι φοιτητές που οφείλουν το μάθημα Διεθνής Οικονομική” (Κ.Μ. 8043) του ΣΤ' Εξαμήνου θα το επιλέξουν ως υποχρεωτικό του Η΄ Εξαμήνου.
  17. Οι φοιτητές που οφείλουν το μάθημα “Μακροοικονομική Πολιτική II” (Κ.Μ. 8054) του Ζ' Εξαμήνου θα επιλέξουν ως οφειλόμενο το μάθημα “Μακροοικονομική Θεωρία & Πολιτική II” (Κ.Μ. 80112) , υποχρεωτικό του Δ΄ Εξαμήνου.
  18. Οι φοιτητές που οφείλουν το μάθημα “Ελληνική Οικονομία” (Κ.Μ.8064)  Η' Εξαμήνου, θα το επιλέξουν ως οφειλόμενο, επιλογής Η' εξαμήνου.
  19. Οι φοιτητές που οφείλουν το μάθημα “Οικονομική και Κοινωνική Πολιτική” (Κ.Μ.8065) Η' Εξαμήνου, θα το επιλέξουν ως οφειλόμενο υποχρεωτικό επιλογής Η' εξαμήνου.
  20. Οι φοιτητές που οφείλουν μαθήματα Επιλογής Δ' Εξαμήνου, τα οποία δε διδάσκονται πλέον θα πρέπει να τα επιλέξουν ή να τα αντικαταστήσουν, δηλώνοντας ανάλογα με τον αριθμό των οφειλομένων (ένα ή δύο), αντίστοιχα, ένα ή δύο επιπλέον επιλογής μαθήματα του ΣΤ' ή/και του Η' Εξαμήνου, προκειμένου να συμπληρώσουν τον προβλεπόμενο αριθμό μαθημάτων επιλογής (10), για τη λήψη πτυχίου.

Τέλος, οι φοιτητές που εντάχθηκανστο Τμήμα Οικονομικής και Περιφερειακής Ανάπτυξης του Παντείου από το Τμήμα ΠΟΑ της Στερεάς Ελλάδος, σύμφωνα με το Π.Δ.76/2013, θα πρέπει να επιλέξουν μαθήματα του τρέχοντος Προγράμματος Σπουδών ακαδ. έτους 2018-19 του ΤΟΠΑ, σύμφωνα με τον Πίνακα των αντιστοιχιών που έχει αποφασίσει η Συνέλευση του Τμήματος στις 10/7/2013 (βλ. σχετική ανακοίνωση).

 

Aρχή της σελίδας